The biggest biographies collection, in English

Biography of Francisco Javier Abadía Como (ca. 1770-1830)


Spanish General, born in Valencia in to 1774 and died in 1830.

He joined as a cadet in the Toledo infantry regiment September 5, 1785. According to sources spent three years in Ceuta, Melilla eight and took part in the war of 1793, which was taken prisoner (1794), until the signing of the peace. He was Secretary of Godoy, in charge of matters relating to Africa. In 1801, he participated in the war of the oranges, and in 1808 in the Spanish independence, which was appointed brigadier of August 8, 1808, and field marshal on 18 September of that same year.

Along with other military and the count de Cartaojal, was prosecuted by the action of Ciudad Real and withdrawal of del Viso, but on 10 March 1810 was declared him free of charges and ordered his release. August 16, 1811 took over command of the 6th Army. Their part to the Xunta de Galicia (Molina Seca, August 31, 1811), where he realized these events, was published in Gazette Extraordinary of la Coruña, 2 September, and reproduced in Curt September 18, 1811.

He was appointed Minister by the Guerra on 23 June 1812. In February 1813 he dealt with bodies destined for overseas, and on 31 July of the same year he was appointed jefe-inspector of the camp of three thousand men who settled on the island of Leon for auxiliary points insurrection of America. On October 14, 1814 he was appointed inspector general of troops veterans and militias in America; the following year, on 15 March, it was lieutenant general. That same year, he was awarded the great cross of Isabel the Catholic by his many military merits.

According to account Lardizabal, on 26 August of 1815, a proposal from Abbey and the situation of poverty of Puerto Rico, are granted franchises. It was part of the Junta de Indias in 1816. During the Trienioocupo a charge of political boss, but the bad reputation which is credited among liberals, among other reasons, was the cause of that day, August 22, 1823 was arrested in Malaga and led to a pontoon. Then, by order of irrigation, it was conveyed to Tangier, but he was lucky to find a coast guard that it rescued him. It was successively held the positions of Commander of campo de Gibraltar, on October 26, 1832, and captain general of Granada, on December 15, 1832. Destined to Madrid, on November 20, 1833, in order to use your lights at the Ministry. After being appointed member of the Council of Spain and India on 24 March 1834, he presented his resignation from this post on October 4, 1834.

Bibliography

"Military General archive of Segovia".

RIAÑO, Camilo. Lieutenant General Don Antonio Nariño. (Bogota: 1973).

Mercantile Journal of Cadiz.(March 22, 1810).

Editor, no. 376 (June 24, 1812).

Curt (cit.).

The ray from Cartagena, nº 1 (1822).

SALILLAS, Rafael. Prison evolution of Spain (1918, vol. II).

A Gil Novales


Share this Biography

What do you think about this article? Share your opinion with us

Our friends websites