Biography of Edouard Daladier (1884-1970)

French politician born in Carpentras on June 18, 1884 and died in Paris on October 10, 1970.

Professor of history and radical socialist Deputy of Vaucluse (1919), held various positions between 1924 and 1932 - Minister of war, Minister of public instruction and Minister for labour - before being elected President in January 1933. He/She tried to carry out a reform of the Hacienda and concluded a pact with Britain, Germany and Italy. In October of the same year left the position to return to occupy it in January 1934, period where he/she had to deal with the riots of 6 February, made that led to his resignation. With the Popular Front was in charge of the Ministry of national defense (1936-1938). During its third mandate (1938-40) of the 29 September 1938 Munich Agreement signed with Chamberlain, Mussolini and Hitler . Before the financial crisis of French and European political crisis had to give priority to monetary stability and the needs of national defense. It declared war on Germany on 3 September 1939. He/She was replaced by Paul Reynard in the Presidency of the Council and appointed Minister of the army in March 1940 and Foreign Affairs in May of the same year. Made prisoner by the Vichy Government, they deported him to Stuttgart (1943), and was liberated by the allies in 1945. The war was re-elected successively Deputy from 1946 to 1958. He/She was President of the radical party from November 1957 to September 1958, in which ceded his duties to Félix Gaillard, after which left the active practice of politics.

Bibliography

DU RÉAU, E. Edouard Daladier, 1884-1970, Paris: Fayard, 1993.