Biography of Francisco Moreda (s. XIX)

Spanish military that data concerning the place and date of his birth and death are unknown.

Promoted to brigadier on 16 September 1813 for his participation in the battle of Sorauren, Colonel of the Queen's Regiment, 3 rd line infantry, absolutist, on January 19, 1819 he was recommended by Elio and congratulated by Eguia for his participation in the battle of Villar of the porch, on 2 January 1819.El 28 February 1820 he left Valencia with his regiment, and swore the Constitution in Murcia on 14 March 1820, by superior order. He returned to exit 18 towards Valencia, where arrived 28, leaving garrison there until July 3, 1820. It then formed part of the cordon sanitaire of the East Coast. On July 14, 1820 he was appointed acting military Governor of Malaga, on the occasion of the disturbances in the city. It was in Malaga until the 5 of December of 1820, date on which was named political Chief of Aragon. He came to Zaragoza on 11 January 1821 (Patriotic Zaragoza, Tertulia July 1821).

He was one of the protagonist of the events that led to the dismissal of irrigation, he succeeds interim of captain general of Aragon, on which occasion published on 2 September 1821 general order sheet, exaltation of the military attitude subordinate and imposing (sic), soldiers of a nation free, but lover of the order's own, and a just Government, but enemy of anarchy. He is accused of receiving money from the French Ambassador, La Garde. On October 29, 1821 an flutter popular in Zaragoza deprives him of political control and the military, although then again, upon receipt of a royal order that reinstated him in their posts in La Almunia. He came to Zaragoza, ill, on November 9, 1821, and from 20 traveled by Aragon, says to restore their health.Being situated in Huesca, it received the Royal order of 10 March 1822, which named him military commander of Lugo. He left Spain on 19 March, met with his family at the so-called House of milestone, in the Imperial Canal, and without returning to Zaragoza came to Lugo on May 1, 1822. It ceased on November 17, 1822, without given any other charge, even target's headquarters. It was not used until February 14, 1823, in which went to the first army's operations.Arrived in Valladolid from April 7, 1823, presented 10 to the Count of Cartagena, who commissioned the Deputy of infantry in the 4th Army inspection. Always with Morillo, it left Valladolid on April 26, became Benavente, where he stayed until May 2, reaching Leon 4-28. The 11 went on to Astorga, 15 at Villafranca, where it stopped for five days. Went 24 for Lugo, where came May 26, 1823, returning to the post of military commander until August 17. In Lugo, with Morillo and other characters, moved to the realistic match June 26, 1823, attending a meeting which agreed to suspend all hostilities with the French troops of count Bourk, who was in Leon. Not only this, but that French hispano was formed a division. under the command of the count of Cartagena, to pursue the Patriots and not supporters of the policy of betrayal. This was his main occupation in the following days, except that now the Patriots was surnamed anarchist.

August 18, 1823 he was appointed by Morillo, with the approval of the Regency, acting Commander of the province of Tuy, and came out to Vigo, ceasing January 12, 1824. November 20, 1824 in Lugo the historical relationship, which is handwritten, and firm in which boasts have always served the interests of S.M. during the revolutionary era, and especially to prevent the triumph of two Republican conspiracies Zaragoza - alludes to Villamor, which not quoted by name, and Montarlot Cugnet.

It was purified from September 30, 1826 and named quarterback, between 1830 and 1842, captain general of Puerto Rico, in 1837, and Governor of Cádiz, in 1840. He remained loyal to María Cristina on the occasion of the revolution of that year.

Bibliography

Archivo General military of Segovia. Own record and Francisco Javier Cornel.

GIL NOVALES, Alberto: The patriotic societies. Madrid: Tecnos, 1975.

A GIL NOVALES.